Kredsnyt september 2011 - 2
Lærerens Dag 5. oktober 2011.
Kære kolleger
Onsdag d. 5/10 afholdes den internationale Lærerens Dag.
Danmarks Lærerforening tager sammen med ulandsorganisationen IBIS hvert år initiativ til at dagen bliver en festdag for danske lærere, som det også er i mange andre lande.
På enkelte af skolerne på Lolland-Falster har skolebestyrelser og ledere planlagt små anerkendende aktiviteter i forbindelse med dagen.
På www.laererdag.dk , er der oplysninger om baggrund for dagen, og forslag til aktiviteter samt en lille film: Et æble til læreren som både med humor og glæde vækker opmærksomhed og som burde vises på et kommende møde hvor lærerne samles.
Aktiviteterne og især salget af æblenåle, har også til formål at støtte uddannelsen af lærere i Bolivia, som bl.a. er det IBIS arbejder for.
Vi har her i foreningen taget det initiativ, at vi har forespurgt udvalgspolitikerne og administrationerne i Lolland og Guldborgsund kommuner om de vil være med til, at støtte op om aktiviteterne.
Vi har foreslået to aktiviteter, som kunne være med til at sætte lokalt fokus på dagen:
- Følg en lærer. Vi har tilbudt de udvalgsmedlemmer, der har lyst til og mulighed for at bruge dagen eller bare nogle timer på at følge en lærer, at finde og kontakte det nødvendige antal lærere, og lave de nødvendige aftaler. Vi har fået positivt tilsagn fra Folketidende om at beskrive denne og andre aktiviteter og evt. sende en journalist, som kan følge op på arrangementerne i en efterfølgende artikel.
- En lærer, der har gjort en forskel. Vi har også opfordret avisen, til at sætte fokus på dagen f.eks. ved at interviewe en eller flere udvalgsmedlemmer, andre ”kendisser”, skolebestyrelsesmedlemmer eller andre under denne overskrift. Har du haft en lærer, som har betydet ekstra meget for dig gennem din skoletid.
I skrivende stund har vi fået tilsagn fra et par politikere, lærere og skoler om at deltage i aktiviteten.
Så hermed en opfordring til jer alle om at I, hvis I får mulighed for det, deltager i markeringen af dagen!
Fra pjecen om Lærerens Dag:
På Lærerens Dag kan ledere, elever og forældre være med til at sætte fokus på den store indsats, deres lærere yder i det daglige.
I Danmark er der ikke tradition for at fremhæve sig selv. Derfor hører vi sjældent historien om den gode lærer, der sikrer, at eleverne får viden og
færdigheder og udvikler selvtillid, lyst og energi til at deltage i samfundet med ansvar og engagement.
Venlig hilsen
Henrik Hansen
Formand


